Despite being several months away, the November 8 primaries are already heating up with candidates across Southeast Louisiana filing for state, local, and federal offices. On Friday, the Louisiana Secretary of State’s office updates its list of qualifying candidates with more expected to be released on Thursday and Friday.

Some of the biggest races to look out for are the U.S. Senate and Congressional seats, currently held by John Kennedy, Troy Carter, and Steve Scalise. In Orleans Parish, incumbent city clerk Austin Badon is challenged by Donna Glapion, who you may know as a former Zulu Queen and for filling Jason Williams’ seat on council after he was elected District Attorney in 2020.

Winners of the November 8 primaries will then face off in the general election on Saturday, December 10.


Single-Parish Races

Jefferson Parish

Jefferson Parish School Board

NAMEPARTYCITYDISTRICT/RACE
Gerard LeBlancRepublicanHarvey1
Miguel “Roche” RomarDemocratGretna1
Darold A. IngramNoneHarvey2
Ricky JohnsonDemocrat Harvey 2
John NealDemocratHarvey2
Maia YordanovRepublicanHarvey2
Kriss Fairbairn FortunatoRepublicanMarrero3
“Clay” MoiseRepublicanMetairie4
Simeon DickersonDemocratMarrero5
Jessica Bertrand McClendon Democrat Marrero 5
Derrick ShepherdDemocratHarvey5
Lauren JewettDemocratMetairie6
Eric J. MooreRepublicanMetairie6
Michael PedalinoRepublicanMetairie6
Diane SchnellRepublicanMetairie6
Ralph “Rem” Brandt Jr.RepublicanRiver Ridge7
James “Jimmy” KytleRepublicanRiver Ridge7
Chad NugentRepublicanMetairie8
Steven GuitterrezRepublicanKenner9

City of Harahan

NAMEPARTYDISTRICT/RACE
“Tim” BaudierRepublicanMayor
“Pete” Schneckenburger IV Republican Mayor
Edward “Ed” LepreRepublicanPolice Chief
Bryan St. CyrRepublicanPolice Chief
Jason AsbillRepublicanCity Council
Carol Barker LogrecoRepublicanCity Council
“Tommy” BuddeRepublican City Council
“Michelle” CanamarRepublican City Council
Eric ChatelainRepublicanCity Council
Maurizio FrancesconRepublicanCity Council
Paul JohnstonRepublican City Council
Michael Ricks Jr.IndependentCity Council
Jacques SoudelierRepublicanCity Council
David TrepagnierRepublicanCity Council

Lafourche Parish

Lafourche Parish School Board

NAMEPARTYCITYDISTRICT/RACE
Cheryl “Chuck” ThomasDemocratThibodaux1
Myron WrightNoneThibodaux1
Dennis J. GuillotRepublicanThibodaux2
Christine “Tina” Naquin BabinNoneThibodaux3
Shannah Ellender-Yuratich Republican Thibodaux 4
Marian B. FertittaRepublicanThibodaux4
Brett SmithIndependentThibodaux4
Guy Campbell Sr.DemocratGray5
Clyde “Joey” Duplantis IIIRepublicanHouma5
Valerie BourgeoisRepublicanRaceland6
Jamie MarlbroughRepublicanLockport7
Claude RichardelNoneLockport7
Leslie Gros WellsRepublicanLarose8
Allie Melancon BellangerIndependentCut Off9
Buffylynn Charpentier Republican Meadow9

City of Thibodaux

NAMEPARTYRACE/DISTRICT
Kevin ClementRepublicanMayor
“Sandy” LeBlanc HollowayRepublicanMayor
Michael “Mike” NaquinRepublicanCity Council At-Large Seat D
Chad J. MireNoneCity Council At-Large Seat E
Monique CrochetRepublicanCity Council District A
“Gene” RichardRepublicanCity Council District B
Constance Thompson JohnsonDemocratCity Council District C
Varick TaylorNone City Council District C

Town of Lockport

NAMEPARTYRACE/DISTRICT
Gary AcostaIndependentMayor
Mark BergeronRepublican Mayor
Ernest BoudreauxRepublicanMayor
Barry PlaisanceRepublicanMayor
Edward “Ed” ReinhardtRepublicanMayor

Orleans Parish

Courts System

NAMEPARTYRACE/DISTRICT
Monique G. MorialDemocratJudge — 1st City Court, Section A
Marissa A. HutabaratDemocrat Judge — 1st City Court, Section B
Veronica HenryDemocrat Judge — 1st City Court, Section C
Derek RussDemocrat Judge — Municipal and Traffic Court Division D
Mark J. SheaDemocrat Judge — Municipal and Traffic Court Division D
Geoffrey L. Gates Democrat Judge — Municipal and Traffic Court Division E
Bobbie SmithDemocrat Judge — Municipal and Traffic Court Division E
Steven M. JupiterDemocrat Judge — Municipal and Traffic Court Division G
Austin BadonDemocratClerk — 1st City Court
Donna Glapion Democrat Clerk — 1st City Court

Orleans Parish School Board

NAMEPARTYRACE/DISTRICT
Leila J. EamesDemocratDistrict 1
Deidra A. Louis Democrat District 1
Patrice Sentino Democrat District 1

Plaquemines Parish

Parish Government

NAMEPARTYCITYRACE/DISTRICT
“Keith” HinkleyRepublicanBelle ChassePresident
Kirk M. LepineRepublicanBelle ChassePresident
Benedict “Benny” Rousselle Republican Belle Chasse President
Burghart H. Turner Democrat Port Sulphur President
Kenny A. Barthelemy Sr.DemocratBraithwaiteCouncil — District 1
Tyronne EdwardsNoneBraithwaiteCouncil — District 1
Brian ChampagneRepublicanBelle ChasseCouncil — District 2
Daniel MorrillRepublicanBelle ChasseCouncil — District 2
Corey ArbourghRepublicanBelle ChasseCouncil — District 3
Christopher “Chris” SchulzRepublican Belle Chasse Council — District 3
David R. ClarkRepublicanBelle Chasse Council — District 4
Joseph GrecoNone Belle Chasse Council — District 4
Stuart J. Guey Jr.RepublicanBelle ChasseCouncil — District 4
William “Jason” DillmanRepublican Belle Chasse Council — District 5
Robert “Rob” ForsheeRepublicanBelle ChasseCouncil — District 5
Dustin GalleRepublicanBelle ChasseCouncil — District 5
“Wil” HildebrandNone Belle Chasse Council — District 5
Patricia L. “Patty” McCartyRepublicanBelle ChasseCouncil — District 5
Stacey MattisonNone Belle Chasse Council — District 6
Trudy Newberry Republican Belle Chasse Council — District 6
Lloyd “Ronnie” Newsom Jr. Republican Belle Chasse Council — District 6
Carlton M. LaFrance Sr.DemocratPort SulphurCouncil — District 7
Mitch Jurisich Jr.DemocratBurasCouncil — District 8
Avery Riley Jr.DemocratBelle Chasse Council — District 8
Bartol John Taliancich Jr.Republican BurasCouncil — District 8
Mark “Hobbo” CognevichNoneBuras Council — District 9

Plaquemines Parish School Board

NAMEPARTYCITYRACE/DISTRICT
John L. Barthelemy Jr.DemocratBraithwaiteDistrict 1
Darilyn “NuNu” Demolle TurnerDemocrat Braithwaite District 1
Alberta CoussonRepublicanBelle ChasseDistrict 2
Jaime SauerRepublican Belle Chasse District 2
Niko TesvichNone Belle Chasse District 3
Kristee ArbourghRepublican Belle Chasse District 4
Joyce C. LamkinDemocrat Belle Chasse District 4
John GagnonNone Belle Chasse District 5
Michelle Johnston Lindner Republican Belle Chasse District 5
Nancy LaHayeRepublican Belle Chasse District 5
Fran Bayhi-MartinezRepublican Belle Chasse District 6
Jennifer Shelley Republican Belle Chasse District 6
Bobby IngrahamDemocratPort SulphurDistrict 7
Robin L. ParkerDemocrat Port Sulphur District 7
Paul LemaireDemocrat Port Sulphur District 8
Jennifer Boudreaux SangerDemocratBurasDistrict 9

St. Bernard Parish

St. Bernard School Board

NAMEPARTYCITYDISTRICT
Katherine Karcher LemoineIndependentArabi1
William “Bill” EganDemocratArabi2
Germaine Miller Democrat Chalmette 2
Henry J. Rodriguez III Republican Arabi 2
Erik S. GangiNone Chalmette 3
Kelly Le-BowmanRepublicanChalmette3
Sean K. WarnerNone Chalmette 4
Dennis BradleyDemocrat Chalmette 5
“Joe” Long Sr.Republican Chalmette 5
Carly JacksonRepublicanChalmette6
Diana B. DysartIndependent Chalmette 7
Robert I. Lawrason III Independent Chalmette 7
“Cliff” EnglandeIndependentMeraux8
“Millie” HarrisRepublican Meraux 8
Stacey Brock DemocratViolet9
Eugene Campbell None Violet 9
Keisa “Franklin” RodneyDemocrat Violet 9
Rosiland WhiteNoneSt. Bernard10
Donald Campbell Sr.RepublicanSt. Bernard 11
Shelton Smith Democrat St. Bernard11

St. Charles Parish

St. Charles Parish School Board

NAMEPARTYCITYRACE/DISTRICT
Ellis Alexander Sr.NoneHahnville1
Robert “Bobby” FaucheuxRepublicanLuling2
Barbara Fuselier Republican Luling2
Raymond “Ray” GregsonRepublicanLuling2
Precious Singleton-AlexanderNoneAma2
Scott CodyRepublicanDestrehan3
Karen BoudreauxNoneDes Allemands4
William “Billy” Fahrig Jr.Republican Des Allemands 4
John SmithDemocratSt. Rose5
Becky WeberRepublicanNorco6
Arthur “Art” AucoinRepublicanLuling7
Alex “Al” SuffrinRepublicanDestrehan8

St. James Parish

St. James Parish Schoool Board

NAMEPARTYCITYRACE/DISTRICT
Diana “Granny” CantilloRepublicanGramercy1
Sandra Jenkins JohnsonDemocrat Gramercy 1
Tim DetillierDemocratLutcher2
Darlene Francois RileyDemocrat Gramercy2
Sue Bienvenu BeierDemocratPaulina3
Elizabeth Wahl AndreRepublicanPaulina4
Judy EzidoreDemocratPaulina 4
Marty J. PocheDemocrat Paulina 4
Stephanie M. Cooper Democrat St. James 5
Dianne SpencerDemocratSt. James5
Angela Washington Democrat St. James 5
Nicole FlorentDemocratVacherie6
Raymond Gros JrDemocrat Vacherie 7

Constable Justice of the Peace — District 4

NAMEPARTYCITY
JoAnn Cola DavisDemocratConvent
Raymon J. ShortyDemocratLutcher

Town of Gramercy

NAMEPARTYRACE/DISTRICT
Donald Arbuthnot Democrat Mayor
Steven J. BourgeoisDemocratMayor
Steven “Steve” Nosacka Democrat Mayor
Brent H. DicharryDemocratChief of Police
Craig CalcagnoDemocratAlderman — At Large
Shelly WarrenDemocrat Alderman — At Large
Claude “Clyde” WigginsDemocrat Alderman — At Large
Percy WilliamsDemocratAlderman District 1
Barbara Woods Alderman District 1
Darren BrackDemocratAlderman District 2
Marshall C. BuddNone Alderman District 2
Theron G. LouqueDemocratAlderman District 3

Town of Lutcher

NAMEPARTYRACE/DISTRICT
Patrick P. St. PierreDemocratMayor
Dwan B. BowserDemocrat Chief of Police
Darrell Louque Jr.None Chief of Police
Marrill McKarryNone Chief of Police
Rowdy K. Scott JrDemocrat Alderman at Large Seat 1
Barry Weber Republican Alderman at Large Seat 1
Shanrick Burns Democrat Alderman District 1, Division A
Danny B. ManuelDemocratAlderman District 1, Division A
Gavin J. Webster Democrat Alderman District 1, Division A
Donald J. BatisteDemocratAlderman District 1, Division B
Konetha J. LaGrangeDemocrat Alderman District 1, Division B
Ronald “R.J.” St. PierreDemocratAlderman District 2, Division A
Thomas D. GeorgeRepublicanAlderman District 2, Division B
Keondra RileyDemocrat Alderman District 2, Division B

St. John Parish

St. John School Board

NAMEPARTYCITYRACE/DISTRICT
Charo Bossier-HoldenDemocratEdgard1
Jonae’ Tassin Alexander Democrat LaPlace2
Albert Burl IIIDemocratGaryville2
“Greg” Gathers Sr. Democrat Garyville 2
Gerald Keller Republican Reserve3
Patricia “Momma Cat” Triche Republican Reserve 3
Tim Keller Democrat Reserve 4
Raydel MorrisDemocrat Reserve 4
Sherry DefranceschIndependent LaPlace 5
Latunya Dykes Creecy Democrat LaPlace 5
Jennifer Frizzell Democrat LaPlace6
Keith Jones Democrat LaPlace6
Akeem Burl Democrat LaPlace 7
Samuel MamouDemocratLaPlace7
Debra “Debbie” SchumDemocratLaPlace8
Shawn Wallace Democrat LaPlace9
Georgia “GK” Keller Democrat LaPlace 10
Nia Mitchell-WilliamsDemocrat LaPlace10
“Rob” Taylor Jr. Democrat LaPlace 10
Renita Jackson Graber Democrat LaPlace 11
Shondrell PerrillouxRepublican LaPlace 11
Clarence Triche Republican LaPlace 11
Lindsey Vicknair Republican LaPlace 11

Constable Justice of the Peace — District 3

NAMEPARTYCITY
Desmond JamesDemocratReserve
Mala TaylorDemocrat Reserve

St. Tammany Parish

Parish Government

NAMEPARTYCITYRACE/DISTRICT
Bonnie ClementsIndependentSlidell Council — District 11
Kirk DrummRepublicanSlidellCouncil — District 11
Arthur A. LaughlinRepublicanSlidell Council — District 11

St. Tammany School Board

NAMEPARTYCITYRACE/DISTRICT
Sheryl Coglaiti-Bolin Republican Mandeville 1
“Matt” GreeneRepublicanMandeville1
Guy LeCompte Republican Mandeville 1
Richard Bentley-SmithRepublicanMadisonville2
Kathleen CanninoRepublican Covington 2
R. Whitney DavisIndependent Madisonville 2
Pamela FergusonRepublican Covington 2
Roslyn HansonRepublicanCovington2
“Bo” JakinsRepublican Covington 2
Adaline Villneurve RutherfordRepublicanCovington3
Rebecca StognerNone Covington 3
Matthew L. AllenNoneFolsom4
Kalinda FauntleroyRepublican Folsom 4
Matthew J. GarverRepublican Franklinton4
Lee P. BarriosNoneAbita Springs5
Charles Brandon HarrellRepublican Abita Springs 5
Daniel Jenkins Republican Mandeville 6
Amanda Reed MartinRepublicanMandeville6
Michael C. NationRepublicanMandeville6
Erica RadostaNone Mandeville 6
Tracy Ann Vicknair Republican Mandeville 6
Jordan JohnsonDemocrat Lacombe 7
Isabelle MooreRepublicanLacombe7
James Lyle Republican Pearl River 8
Kathryn Martin Republican Pearl River 8
“Mike” PetersonRepublicanPearl River8
Peggy H. Seeley Republican Pearl River8
Don Thanars Republican Pearl River8
Gia R. BakerRepublicanMadisonville9
Judith Champagne Democrat Madisonville 9
“Cris” FontenotRepublican Madisonville 9
“Mandy” Ellis-RingbloomNone Mandeville 10
“Ben” Mathis Republican Mandeville 10
Deborah McCollumRepublicanMandeville10
Vinci OryIndependent Mandeville 10
Lionel M. Vead Jr. Republican Mandeville 10
Tammy LamyRepublican Slidell 11
Michelle Hirstius Republican Mandeville 12
Richard “Rickey” HurseyRepublicanSlidell12
James Braud Republican Slidell13
Dennis S. CousinDemocrat Slidell 14
Melissa Burton AmatoIndependent Slidell 15
Michelle Ruffino GallaherRepublicanSlidell15
Glen HarrisIndependent Slidell 15

Town of Abita Springs

NAMEPARTYRACE/DISTRICT
Daniel J. CurtisRepublicanMayor
O.J. PounceyDemocrat Mayor
E.J. Boudreaux Jr.RepublicanBoard of Aldermen
Lynne CongemiRepublican Board of Aldermen
Regan Kelley ContoisIndependent Board of Aldermen
Stewart “ManyLightnings” EastmanGreen Board of Aldermen
Lex LeBlancIndependent Board of Aldermen
W.E. “Pat” Patterson III Republican Board of Aldermen
Stephen Saussy Republican Board of Aldermen
Eric Templet Republican Board of Aldermen

Town of Pearl River

NAMEPARTYRACE/DISTRICT
Jack Lauer Republican Mayor
Joe D. Lee RepublicanMayor
Beth Sloan Marcott Republican Mayor
Kevin E. CasmereIndependent Chief of Police
Jack Sessions Republican Chief of Police
Floyd TrascherRepublicanChief of Police
Kristy Digangi Franatovich Republican Board of Aldermen
“Angel” Galloway Republican Board of Aldermen
Jerrod HutchisonNone Board of Aldermen
“Tim” MorayRepublicanBoard of Aldermen
Virgil R. Phillips None Board of Aldermen
Cheryl Schultheis Republican Board of Aldermen
Kathryn “Kat” Walsh Republican Board of Aldermen

Village of Folsom

NAMEPARTYRACE/DISTRICT
Lance WillieRepublicanMayor
Susan A. Willie Republican Mayor
Shawn DillonRepublicanBoard of Aldermen
George W. GarrettDemocrat Board of Aldermen
Jill Palmer MathiesRepublican Board of Aldermen

Tangipahoa Parish

Tangipahoa Parish School Board

NAMEPARTYCITYRACE/DISTRICT
Janice Fultz RichardsDemocratFlukerDistrict A
“Tom” TolarRepublicanKentwoodDistrict B
Robin Taylor AbramsRepublicanIndependenceDistrict C
Glenn WestmorelandRepublicanHammondDistrict D
Brett K. DuncanRepublicanHammondDistrict E
Trent AnthonyRepublicanHammondDistrict F
Kimberly ThibodeauxRepublicanPonchatoulaDistrict F
Jerry MooreDemocratHammondDistrict G
Sandra Bailey-SimmonsRepublicanLorangerDistrict H
Joseph “Joey” Piazza IIRepublicanPonchatoulaDistrict H
Kelly S. WellsRepublicanPonchatoulaDistrict H
Rose Quave DominguezRepublican Ponchatoula District I
Arden WellsIndependent Ponchatoula District I

City of Hammond

NAMEPARTYRACE/DISTRICT
Peter PanepintoRepublicanMayor
“Johnny” PecoraroDemocratMayor
Darryl Smith Republican Mayor
Tracy Washington WellsDemocratMayor
Kiplyn “Kip” Andrews Democrat Council — District 1
Tasha RobinsonDemocratCouncil — District 1
Carlee White GonzalesRepublicanCouncil — District 2
Claudia Harvey Democrat Council — District 2
Tanya T. TurnerDemocrat Council — District 3
Devon A. WellsDemocrat Council — District 3
Sam DiVittorioRepublican Council — District 4
Karolyn Pinsel HarrellIndependent Council — District 4
“Steve” LeonRepublican Council — District 5
Randy M. WilsonRepublican Council — District 5

Town of Independence

NAMEPARTYRACE
“Joe” GalofaroRepublicanBoard of Aldermen
Evelyn MitchellDemocrat Board of Aldermen

Town of Kentwood

NAMEPARTYRACE/DISTRICT
Rochell D. BatesDemocrat Mayor
Tre’Von D. Cooper Independent Mayor
Irma T. GordonDemocrat Mayor
Terrell “Teddy” HookfinDemocratMayor
Michael KazerooniRepublicanChief of Police
Deanna BurtonDemocratCouncil
Yolanda “Yogi” CallahanDemocrat Council
Gary CallihanDemocrat Council
Desiree “Nikki” CarrierRepublican Council
Irma H. ClinesDemocrat Council
Xavier D. DiamondDemocrat Council
Michael “Mike” HallDemocrat Council
Shannon KazerooniDemocrat Council
William LawsonIndependent Council
Paul StewartDemocrat Council
Jakioya WilkersonDemocrat Council
John WilliamsDemocrat Council
Audrey WintersDemocrat

Village of Tickfaw

NAMEPARTYRACE
Anthony LamonteDemocratMayor
Frank DibenedettoRepublicanChief of Police
“Mike” FedeleIndependentCouncil
“Steve” GalofaroIndependent Council
Michael J. Lemay Democrat Council

Terrebonne Parish

Terrebonne Parish School Board

NAMEPARTYCITYRACE/DISTRICT
Allison Cressoine GillRepublicanHoumaDistrict 1
Michael “Mike” LagardeDemocratHouma District 1
Roosevelt “Rosey” ThomasDemocratHouma District 1
Alicia Louise DoveIndependent Houma District 2
Gregory “Dut” HardingDemocratHoumaDistrict 2
Shari ChampagneRepublican Houma District 3
Matthew J. FordRepublicanHoumaDistrict 3
Jax BadeauxRepublicanSchrieverDistrict 4
“Debi” BenoitRepublicanHouma District 4
George Crowdus Jr.RepublicanHoumaDistrict 5
Wanda Ruffin-Triggs Independent Houma District 5
Clyde F. HamnerRepublicanHoumaDistrict 6
Pamela “Pam” MayetNoneHoumaDistrict 6
Roger Dale DehartRepublicanHoumaDistrict 7
Ernest Charles Brown Sr. Democrat HoumaDistrict 8
MayBelle Trahan Republican ChauvinDistrict 8
Dane VoisinRepublicanHoumaDistrict 9

Constable Justice of the Peace

NAMEPARTYCITYRACE/DISTRICT
Charlton Rozands Jr.RepublicanHoumaWard 2

Washington Parish

Washington Parish School Board

NAMEPARTYCITYRACE/DISTRICT
Justin BrownIndependentMt. HermonDistrict 1
Keith R. GilesRepublican Mt. Hermon District 1
“Ray” WuerzerNone Mt. Hermon District 1
David N. ThoenyLibertarian Franklinton District 2
John WybleRepublican Franklinton District 2
Bruce L. Brown Sr.DemocratFranklintonDistrict 3
Kendall McKenzieRepublican Angie District 4
Robert W. BooneNoneAngieDistrict 5
Scott BrelandRepublicanBogalusa District 6
“Dewitt” Perry Independent Franklinton District 6
Brynnan Cooper Libertarian Franklinton District 7
Lee Alan McCain II Independent FranklintonDistrict 7
David “Big Dave” PettitNone Franklinton District 7
Sarah BurrisRepublican Franklinton District 8
Frankie Crosby Sr.DemocratFranklintonDistrict 8
Justina Marie Hart None Franklinton District 8
Nicki L. Magee Democrat Franklinton District 8
Lesley D. McKinleyDemocrat Angie District 9
Gwendolyn Y. PigottDemocrat Angie District 9

Bogalusa School Board

NAMEPARTYRACE/DISTRICT
Paul D. KatesDemocratDistrict 1
Roniqua Toler Watkins Democrat District 1
Ann G. Arata Republican District 2
LaVerne Cook Jr. Democrat District 2
Willie “Toni” BreauxDemocratDistrict 3
Paul W. DantinNone District 4
Catherine “Cathy” MitchellRepublicanDistrict 4
“Curtis” CreelRepublicanDistrict 5
Odie Hughes IV Republican District 6
“Joannie” Miller Republican District 6
Lazette L. WattersonDemocrat District 6
Michael Herring Republican District 7
“Brad” WilliamsNoneDistrict 7

City of Bogalusa

NAMEPARTYRACE/DISTRICT
“Teddy” Drummond None Mayor
Wendy O’Quin Perrette None Mayor
Tyrin Truong DemocratMayor
Trent TemplesIndependentCity Prosecutor
Penny DouglasDemocrat City Council — At Large
Wendy Williams Dupont Independent City Council — At Large
Marilyn LottDemocrat City Council — At Large
James “Mack” McgeheeNoneCity Council — At Large
Tamira Moss Smith Democrat City Council — At Large
Doris Cage GarrettDemocrat City Council — District A
Gloria W. KatesDemocrat City Council — District A
Ellen CarterDemocratCity Council — District B
Danielle Magee-KeysDemocrat City Council — District B
Oneita H. Graham None City Council — District C
Shelby TemplesRepublican City Council — District C
Dorman “Kenny” KellisRepublicanCity Council — District D
Cullie Cotton Jr.Independent City Council — District E
“Mark” IrvineNone City Council — District E

Village of Angie

NAMEPARTYRACE/DISTRICT
Laurie Ball PittmanRepublicanBoard of Aldermen

Multi-Parish Races

US Senate

NAMEPARTYCITY
John Kennedy (Incumbent)RepublicanBaton Rouge
Beryl A. BilliotNo partyKentwood
Gary Chambers, Jr.DemocratBaton Rouge
Devin Lance GrahamRepublicanGonzales
“Xan” JohnOtherLafayette
W. Thomas La Fontaine OlsonNoneNew Orleans
Bradley McMorrisIndependentDenham Springs
MV “Vinny” MendozaDemocratPonchatoula
“Luke” MixonDemocratBunkie
Salvador P. RodriguezDemocratCalcasieu
Aaron C. SiglerLibertarianHammond
Syrita SteibDemocratMetairie
Thomas WennOtherAmite


Congress

U.S. Representative — 1st Congressional District

NAMEPARTYCITY
Katie DarlingDemocratCovington
Howard KearneyLibertarianMandeville
Steve ScaliseRepublicanNew Orleans

U.S. Representative — 2nd Congressional District

NAMEPARTYCITY
Troy A. Carter (Incumbent)DemocratNew Orleans
“Dan” LuxRepublicanHarvey

U.S. Representative — 3rd Congressional District

NAMEPARTYCITY
Clay HigginsRepublican Lafayette
Holden HoggattRepublicanLafayette
Lessie Olivia LeblancDemocratBaton Rouge
Tia LeBrunDemocratLafayette
Guy McLendonLibertarianSulphur
Thomas “Lane” PayneRepublicanPerry
Jacob “Jake” ShaheenRepublicanLake Charles
Gloria R. WigginsIndependentFranklin

U.S. Representative — 4th Congressional District

NAMEPARTYCITY
Mike JohnsonRepublicanBossier City

U.S. Representative — 5th Congressional District

NAMEPARTYCITY
Oscar “Omar” DantzlerDemocratHammond
Allen GuilloryRepublicanLawtell
Walter Earl HuffDemocratMonroe
Julia LetlowRepublicanRayville
Hunter PullenRepublicanWest Monroe

U.S. Representative — 6th Congressional District

NAMEPARTYCITY
Brian BelzerRepublicanPrairieville
Rufus Holt Craig Jr.LibertarianBaton Rouge
Garret GravesRepublicanBaton Rouge

Louisiana Supreme Court

Associate Justice Supreme Court, 6th Supreme Court District

NAMEPARTYCITY
John L. WeimerNoneNew Orleans

Judge, Court of Appeal 1st Circuit, 1st Dist., Division B

NAMEPARTYCITY
Mitchell “Mitch” TheriotRepublicanLockport

Judge, Court of Appeal 1st Circuit, 1st Dist., Division D

NAMEPARTYCITY
Tanner MageeRepublicanHouma
Steven MillerRepublicanRaceland

Judge, Court of Appeal 1st Circuit, 2nd Dist., Subdist. 1, Div. B

NAMEPARTYCITY
Hunter GreeneRepublicanBaton Rouge
Beau HigginbothamRepublicanBaton Rouge
“Don” JohnsonDemocratBaton Rouge


Judge, Court of Appeal 1st Circuit, 3rd Dist., Division B

NAMEPARTYCITY
Page McClendonRepublicanMadisonville

Judge, Court of Appeal 4th Circuit at Large

NAMEPARTYCITY
“Joseph” CaoRepublicanNew Orleans
Karen HermanDemocratNew Orleans
Paul N. Sens Democrat New Orleans
Marie WilliamsDemocratNew Orleans

Judge, Court of Appeal 4th Circuit, 1st District, Division A

NAMEPARTYCITY
Nakisha Ervin-KnottDemocratNew Orleans

Judge, Court of Appeal 4th Circuit, 1st District, Division B

NAMEPARTYCITY
Tiffany Gautier ChaseDemocratNew Orleans

Judge, Court of Appeal 4th Circuit, 1st District, Division D

NAMEPARTYCITY
Rachael JohnsonDemocratNew Orleans

Judge, Court of Appeal 4th Circuit, 1st District, Division H

NAMEPARTYCITY
Sandra Cabrina JenkinsDemocratNew Orleans

Judge, Court of Appeal 5th Circuit, 1st Dist., Elec. Sec. 1, Division D

NAMEPARTYCITY
Susan ChehardyRepublicanGretna

Judge, Court of Appeal 5th Circuit, 1st Dist., Elec. Sec. 1, Division E

NAMEPARTYCITY
Stephen J. “Steve” WindhorstRepublicanGretna

Judge, Court of Appeal 5th Circuit, 1st Dist., Elec. Sec. 1, Division F

NAMEPARTYCITY
Hans LiljebergRepublicanGretna

Judge, Court of Appeal 5th Circuit, 1st Dist., Elec. Sec. 1, Division G

NAMEPARTYCITY
John Molaison Jr.RepublicanGretna

Judge, Court of Appeal 5th Circuit, 3rd Dist., Division A

NAMEPARTYCITY
Robert ChaissonDemocratDestrehan

Public Service Commission

PSC District 3

NAMEPARTYCITY
Lambert C. Boissiere IIIDemocratNew Orleans
Willie JonesDemocratNew Orleans
Davante LewisDemocratBaton Rouge
Gregory ManningDemocratNew Orleans
Jesse T. ThompsonDemocratPlaquemines

Louisiana State Senate

State Senator 5th Senatorial District

NAMEPARTYCITY
Royce DuplessisDemocratNew Orleans
Mandie LandryDemocratNew Orleans

U.S. Courts

District Judge 17th Judicial District Court, Division A

NAMEPARTYCITY
Heather M. HendrixRepublicanThibodaux
Rebecca RobichauxRepublicanRaceland